Shimano Baitrunner ST RB – Free spool reel with Rear drag 6000
69,53$
Quick Overview
Shimano free spool reel, top quality at an exceptional price, ideal for classic carp fishing.
Features
Gear Ratio: 4.6:1
Line Capacity mm/m: 0,30-370 / 0,35-240 / 0,40-140 / 0,45-110 lb/yds: 10/300, 12/265, 14/210, 20/120
Line Retrieve: 87 cm
Weight: 550 g – 19.4 oz
Bearings: 1 Shielded Stainless Steel
Description
In classic black with an XT7 spool finished in silver, the ST models are packed with far more advanced features than you’d reasonably expect to find on what is now the entry level Baitrunner.
Line lay is immaculate thanks to our Varispeed system which involves an oval and a square gear computer engineered to interact perfectly.
No longer do you need big money to buy big performance free spool reels.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 550 g – 19.4oz |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Sparespool | no sparespool included |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | rear drag |
| Handle | Double handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 1 Shielded Stainless Steel |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 6 kg – 13.23 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 87 cm / 34.25 inch |
| Gear Ratio | 4.6:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.30/370 0.35/240 0.40/140 0.45/110 lb/yds: 10/300 12/265 14/210 20/120 |
| Reelsize | 6000 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.56 |







Reviews
There are no reviews yet.