SHIMANO Beastmaster BX Float, 10-30g, 3 parts, Carp match fishing rod 3.6m
€ 137,00
Quick Overview
Strong carp match rod with large rings that delivers what it promises.
Features
Length: 3.6meters
Casting Weight: 10-30gram
Weight: 320gram
Parts: 3, rings: 11
Transport Length: 126centimeter
Description
Strong carp match rod with large rings that delivers what it promises. With the Beastmaster BX series we follow the increasing demand for float rods. Unlike traditional match rods, the Float models are equipped with larger rings. The advantage of the larger rings is considerable, they minimize the risk of stoppers getting stuck in the too small rings. With these rods can easily throw floats up to 30g and also with carp this rod will easily cope.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.6m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.6 |
| Castingweight In G / Oz | 10-30g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 11 |
| Transport Length In Cm / Ft | 126cm / 4.13ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.32 |







Reviews
There are no reviews yet.