Shimano Beastmaster CX Commercial, Float rod, Feeder rod, Picker rod 3,05 m / 0 – 70g
138,09$
Quick Overview
Shimano’s New Beastmaster Commercials are based on the original best selling series with the aid of the latest technology creating a top of the range rod that doesn’t break the bank.
Features
Length: 3.05m / 10.01ft
Casting Weight: 0-70g / 0-2.47oz
Weight: 133g / 4.69oz
Parts: 2+3 Tips, Guides: 14
Transport length: 162cm / 5.32ft
Description
One of the biggest selling commercial rod ranges of all time has just been seriously updated.
If you fish commercial waters then this is the only rod range for you.
Shimano’s New Beastmaster Commercials are based on the original best selling series with the aid of the latest technology creating a top of the range rod that doesn’t break the bank.
Each rod has been designed with a purpose to create a range that covers every commercial match fishing situation.
New to the range is an 8ft feeder rod, with tips as light as .25oz (perfect for F1’s) this rod has been specifically designed for narrow commercials, the 1oz tip ensures this rod is perfect for dropping a method in the margins or on your pole line on a windy day.
The Beastmaster CX Feeder is a lovely, slim rod that is ideal for many feeder and bomb tactics associated with commercial fisheries. A length of 10 feet is the ideal compromise, offering both casting capability up to 40 meters whilst still retaining the much sort after short overall length which is ideal when playing fish near the landing net.
Blank material : HPC60 & Biofibre
Reel seat: Shimano DPS-type
Guide type : Fuji stainless steel O
Grip : Cork & EVA
Packaging : Cloth bag
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.05m / 10.01ft |
| Length In Meter | 3.05 |
| Castingweight In G / Oz | 0-70g / 0-2.47oz |
| Parts/Sections | 5 |
| No Of Guides | 14 |
| Transport Length In Cm / Ft | 162cm / 5.32ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.133 |







Reviews
There are no reviews yet.