Shimano Biomaster SW-A – Saltwater Spinning reel 10000 HG
377,23$
Quick Overview
Very strong saltwater reel in a elegant design!
Features
Gear Ratio: 5.7:1
Line Capacity mm/m: 0,40-300 / 0,47-210 / 0,52-160 lb/yds: 12-500 / 16-320 / 20-220 Power Pro lb/yds: 50-360 / 65-290 / 80-215
Line Retrieve: 113 cm / 44.5 inch
Weight: 570 g – 20.1oz
Bearings: 6 S-ARB
Description
For anglers wanting a value for money saltwater reel, the new Biomaster SW-A is hard to beat. The combination
of powerful and efficient X-Ship gearing plus six high quality Shimano A-RB ball bearings and a roller bearing
deliver amazing power and reliability. Available in sizes ranging from 4000 to 10000, with different gear ratio options to suit
specific uses, the new Biomaster SW-A offers trusted Shimano engineering excellence and reliability with affordability.
The perfect saltwater reel for anglers who don’t want to compromise on quality.
Product coding denotes: XG = Extra Fast Gear · HG = Fast Gear · PG = Power Gear
• Shielded A-RB Bearings
• Hybrid Frame
• Single Machined Aluminium Handle
• One-Piece Bail
• HD Gear
• Maintenance Port
• Waterproof Drag
• Super Stopper II
• Dyna-Balance
• Power Roller
• Hypergear
• Floating Shaft II
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Ball Bearings | 6 S-ARB |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Weight (G / Oz) | 570 g – 20.1oz |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 13 kg – 28.67 lbs |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 113 cm / 44.49 inch |
| Gear Ratio | 5.7:1 |
| Line Capacity Braided (Mm/M Or Lbs/Yds) | lb/yds: 50-360 / 65-290 / 80-215 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.40-300 / 0.47-210 / 0.52-160 lb/yds: 12-500 / 16-320 / 20-220 |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 10000 HG |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.56999999999999995 |







Reviews
There are no reviews yet.