Shimano Caenan A, Baitcast reel, with star drag 150
92,74$
Quick Overview
With a sleek and aggressive appearance, the all-new Shimano Caenan casting reel.
Features
Gear Ratio: 6.3:1
Line Capacity mm/m: 0.20/195, 0.25/150, 0.30/105 lb/yds braided: 10/120, 12/110, 14/90
Line Retrieve: 67 cm / 26 inch
Weight: 205 g / 7.2oz
Bearings: 4 Shielded ARB + 1 RB
Description
With a sleek and aggressive appearance, the all-new Shimano Caenan casting reels feature a redesigned High Efficiency Gear (HEG) system delivering exceptional strength and rigidity for years of reliable fishing. The Shimano Stable Spool Design (S3D) combined with a new Variable Brake System (VBS) provides outstanding casting performance with a wide range of lures and baits. Shimano’s Caenan series redefines performance and value in low profile baitcasting reels. The Caenan is capable of delivering five kilos of drag pressure, and also features EVA grips, which cause less fatigue on the angler.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Ball Bearings | 4 Shielded ARB + 1 RB |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | star drag |
| Handle | Double handle |
| Hand Orientation | right |
| Weight (G / Oz) | 205 g / 7.2oz |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 5 kg / 11 lbs |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 67 cm / 26 inch |
| Gear Ratio | 6.3:1 |
| Line Capacity Braided (Mm/M Or Lbs/Yds) | lb/yds: 10/120 12/110 14/90 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.20/195 0.25/150 0.30/105 |
| Reel Size Range | small |
| Reelsize | 150 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.205 |







Reviews
There are no reviews yet.