Shimano Cardiff A, Lefthand, Multiplier Reel, Baitcasting reel 301
€ 84,80
Quick Overview
The Cardiff is the essence of what a small multiplier should be, with diecast aluminium and gearing made of brass.
Features
Ratio: 5,8:1
Line Capacity: 0.25mm -285m / 0.30mm-235m / 0.40mm-140m ; 12lb-230yds / 14lb-180yds
Retrieval: 61cm / 24.01 inch
Weight: 252g / 8.89oz
Bearings: 4 A-RB + 1 RB
Description
The Cardiff is the essence of what a small multiplier should be.
Strong, responsive and easy to use, It is built with a die-cast aluminium frame and a machined aluminium spool for strength.
The reel’s responsiveness lies in Super Stopper anti-reverse as well as a high 5.8:1 gear ratio on 201 and 301 versions,
which is perfectly suited to fishing lures requiring a high-speed retrieve and instant hook sets.
Complete casting control is achieved thanks to Shimano’s Variable Brake System (VBS).
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Ball Bearings | 4 A-RB + 1 RB |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Sparespool | no sparespool included |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | star drag |
| Handle | Double handle |
| Hand Orientation | left |
| Weight (G / Oz) | 252g / 8.89oz |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 5kg / 11.02 lbs |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 61cm / 24.01 inch |
| Gear Ratio | 5.8:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.25/285 0.30/235 0.40/40 lb/yds:12/230 14/180 |
| Reel Size Range | medium |
| Reelsize | 301 |
| Warranty | 24 months warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.600 |







Reviews
There are no reviews yet.