SHIMANO Catana EX, 2 parts, Spinning Fishing Rod 2.1m / 7g – 21g
€ 34,00
Quick Overview
The Catana Spinning EX is the successor of the Catana Spinning DX. The rod is revised and optimized.
Features
Length: 2.1meters
Casting Weight: 7-21gram
Weight: 138gram
Parts: 2, rings: 7
Transport Length: 108centimeter
Description
The Catana Spinning EX is the successor of the Catana Spinning DX. The rod is revised and optimized. The blank perfectly masters the specified casting weights. Through the new Seaguide reel seat (with Vibraspot at 300M/300MH/330H), the rod design has also been modernized. The versatile rod series is equipped with a progressive action for almost any game of artificial bait fishing.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 7-21g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 108cm / 3.54ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.14 |







Reviews
There are no reviews yet.