Shimano Catana EX, 2 parts, Spinning rod 2,70 m / 50 – 100g
53,39$
Quick Overview
The Catana Spinning EX is the replacer for the Catana Spinning DX. The EX is renewed and improved.
Features
Length: 2.70m / 8.86ft
Casting Weight: 50-100g / 1.76-3.53oz
Weight: 224g / 7.90oz
Parts: 2, Guides: 7
Transport length: 138cm / 4.53ft
Description
The Catana Spinning EX is the replacer for the Catana Spinning DX. The EX is renewed and improved.
The blank is slightly changed and matches the communicated casting weights perfectly now.
The new design is modern and notable, definitely with the new Seaguide XSS reelseat with vibraspot.
The Catana rod range is developed to be very versatile with models for every kind of fishing.
That’s why the action of this rod is ‘moderate-fast’.
This means it’s a rod with a nice progressive action which is ideal for all-round usage.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.70m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.70 |
| Castingweight In G / Oz | 50-100g / 1.76-3.53oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 138cm / 4.53ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.224 |







Reviews
There are no reviews yet.