Shimano Catana RC, Spinning reel with rear drag 3000 S
36,56$
Quick Overview
This reel will perfectly fit the needs of anglers who are looking for a low-budget, but smooth running reel.
Features
Gear Ratio: 5.2:1
Line Capacity mm/m: 0.2/220, 0.25/140, 0.3/100
Line Retrieve: 76cm / 29.92 inch
Weight: 300g / 10.58oz
Bearings: 2 Shielded Stainless Steel + 1 Roller Bearing
Description
The Catana RC is a rear-drag spinning reel.
This reel will perfectly fit the needs of anglers who are looking for a low-budget, but smooth running reel.
The reel is designed for freshwater fishing, mainly aiming at Bolognese, tele trout and all kinds of spin fishing for perch,
pike or zander. Also the smooth running drag will have enough power to fish on commercials and fight big carp.
The combination of the low RRP, Shimano quality and modern design makes this reel a perfect buddy for both new and also experienced anglers.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Ball Bearings | 2 Shielded Stainless Steel + 1 Roller Bearing |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Sparespool | 1 x Aluminium |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | rear drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Weight (G / Oz) | 300g / 10.58oz |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 4kg / 8.82 lbs |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 76cm / 29.92 inch |
| Gear Ratio | 5.2:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.2/220 0.25/140 0.3/100 |
| Reel Size Range | medium |
| Reelsize | 3000 S |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.300 |







Reviews
There are no reviews yet.