Shimano Corvalus Multiplier Reel 401
71,96$
Quick Overview
A versatile Multiplier reel, ideal for trolling or spinning.
Features
Ratio: 5.2:1
Line Capacity mm/m: 0.33-300 / 0.37-230 / 0.40-200 / 0.47-150 lbs/yds: 12-330 / 14-250 / 17-220 / 20-165
Retrieval: 64cm
Weight: 335 g / 11.8oz
Ball Bearings: 3 Shielded Stainless Steel
Description
Baitcastingreel /Â Multiplier
A versatile multiplier with built in level wind, it is ideal for freshwater trolling and can also cast & retrieve an array of lure styles in the medium to heavy category. The Variable Brake System (VBS) keeps overruns to a bare minimum, and the Ergonomic thumb bar spool release allows instant casting to moving targets or quick release when trolling.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 335 g / 11.8oz |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | star drag |
| Handle | Double handle |
| Hand Orientation | left |
| Ball Bearings | 3 Shielded Stainless Steel + 1 Walzenlager |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 5kg |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 64cm |
| Gear Ratio | 5.2:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.33/300 0.37/230 0.40/200 0.47/150 lbs/yds: 12/330 14/250 17/220 20/165 |
| Reelsize | 401 |
| Warranty | 24 months warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.335 |







Reviews
There are no reviews yet.