SHIMANO Dialuna S, 2 parts, Saltwater inshore fishing rod 2.59m / 3g – 21g
280,89$
Quick Overview
The new Dialuna is the ultimate JDM saltwater inshore rod.
Features
Length: 2.59 meter / 8.50 feet
Casting Weight: 3-21 gram / 0.11-0.74 ounce
Weight: 108 gram / 3.81 ounce
Transport length: 133.3 centimenter / 4.37 feet
Parts: 2
Description
The new Dialuna is the ultimate JDM saltwater inshore rod. It has a technically advanced blank which is very strong, sensitive and light, making it perfect for its purpose: inshore distance fishing. If you’re looking for the perfect long-distance seabass rod: the new Dialuna is the one. The new designed blanks feature Spiral X, Hi-Power X and Muscle Carbon technologies, the action is perfectly developed to progressively load the lure weight and release it with a fast recovery tip action. The blanks are equipped with Fuji SiC-S guides, the new Shimano Ci4+ Perfection reel Seat and EVA split grip, resulting in an extremely lightweight and sensitive rod (Taftec solid tip in S86-L model). The New Dialuna range is available in four different lengths with four different casting weights, to better suit all the different needs of the dedicated seabass inshore angler.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.59m / 8.5ft |
| Length In Meter | 2.59 |
| Castingweight In G / Oz | 3-21g / 0.11-0.74oz |
| Parts/Sections | 2 |
| Transport Length In Cm / Ft | 133.3cm / 4.4ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.11 |







Reviews
There are no reviews yet.