Shimano Exsence, Spinning reel with front drag C3000M HG
473,80$
Quick Overview
The new Exsence is made using the newest high-end materials and technologies, resulting in a light weight but immensely strong reel.
Features
Gear Ratio: 6.0:1
Line Capacity mm/m: 0.20/190, 0.25/125, 0.30/85
Line Retrieve: 88cm / 34.65 inch
Weight: 199g / 7.02 oz
Bearings: 11 S-ARB
Description
The new Exsence is made using the newest high-end materials and technologies, resulting in a light weight but immensely strong reel.
The Exsence has an impressive list of features:
Hagane Magnesium body
X-Protect
MGL Rotor
Micro Module Gear
11 Shielded A-RB ball bearings
One piece titanium bail providing all the features to fish in rough salt water conditions with incredible ease and smoothness
Although the 3000 version weights only 199g, it still is equipped with a very strong 9kg waterproof drag.
The combination of the Micromodule gear together with the G-free body results in a very strong and smooth running reel,
which stays in balance while reeling in at high speed.
Taking it all together, the new Exsence is the perfect buddy when targeting inshore species like sea bass, blue fish and lerefish (it’s not built to fish for Tuna or sharks, we recommend a SW heavy duty reel like the Twinpower / Stella SW for this).
For freshwater, it can be used for any species.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 199g / 7.02 oz |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 11 S-ARB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 9kg / 19.84 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 88cm / 34.65 inch |
| Gear Ratio | 6.0:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.20/190 0.25/125 0.30/85 |
| Reel Size Range | medium |
| Reelsize | C3000M HG |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.199 |







Reviews
There are no reviews yet.