SHIMANO Lesath DX, 2 parts, Spinning Fishing Rod 2.7m / 14g – 42g
509,55$
Quick Overview
The Lesath DX is the totally renewed and updated flagship spinning rod, developed for all-round predator fishing.
Features
Length: 2.7meters
Casting Weight: 14-42gram
Weight: 167gram
Parts: 2, rings: 10
Transport Length: 138.8centimeter
Description
The Lesath DX is the totally renewed and updated flagship spinning rod, developed for all-round predator fishing. It has an incredible thin, powerful and light weight blank and the best components available. The Spiral X + Hi-Power X technologies reduce ovalisation and blank twist to a bare minimum, while making the blank very responsive, light and strong. The action of the Lesath is a beautiful moderate-fast action, which makes this rod a true allrounder for predator fishing. Because of the action and the Spiral X / Hi-Power X technologies, the rod is capable of casting very big distances with all kinds of lures. Fighting a fish is a pleasure due to the slightly progressive action, combined with enough backbone which will give the angler control when fighting a big fish. The Ci4+ reel seat is over 10% lighter then a conventional reel seat, but stronger as well. Overall; the Lesath DX is the ultimate all-round rod of our predator range.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 14-42g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 138.8cm / 4.55ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.17 |







Reviews
There are no reviews yet.