Shimano Socorro SW, Heavy Duty saltwater reel 5000
114,33$
Quick Overview
The new Socorro SW series take an inexperienced angler to the next level in fishing performance and ability
Features
Gear Ratio: 4.6:1
Line Capacity mm/m: 0.33-200 / 0.37-150 / 0.405-130 lbs/yds: 10-240 / 12-195 / 14-165
Line Retrieve: 78 cm / 30.7 inch
Weight: 440 g – 15.5oz
Bearings: 4 S-ARB + 1 RB
Description
Socorro Saltwater Spinning Reel
The Socorro SW will appeal to the cost-conscious angler who does not want to compromise on the quality of a reel needed for the often demanding application(s) in the saltwater environment. This versatile saltwater reel targets the near shore- and offshore angler fishing for multiple species using bait, lure, and jig. With its stunning design, incredibly strong Cold Forged aluminium spool, HAGANE gearing, and its 4 sizes to choose from the Soccoro SW will fit almost every near shore- and offshore anglers specific style of angling. The cross carbon drag, which is waterproof ,ensures that the anglers stays in complete control over even the hardest fighting saltwater fish. Its sizes from 5.000 to 10.000 and high-end technologies such as HAGANE gear, water proof drag, and X-Ship the Socorro has you covered in all big fish applications from inshore to offshore, surf to pier, kayak to boat and saltwater to freshwater.
The 5000 size Socorro SW is perfect for the lighter saltwater applications. Targeting small tuna, seabass, cod, small dorado, barracuda, mackerel species or other saltwater fish is a smooth experience with this reel. The max drag force of the 5000 size reel adds up to 10 kg which makes it a very strong companion when targeting salt water species.
A design concept for a tougher more efficient fishing reel — HAGANE
The more you challenge, the more you learn the strengths of your target.
With every battle, you step forward. You evolve. You become stronger, tougher, more experienced. You become more resilient and so does your tackle.
HAGANE is a Shimano reel design concept created to withstand continual use and extreme abuse. HAGANE is an innovation of built in toughness and durability, working alongside Shimano’s precision engineering. As you evolve, we evolve.
The durability, smoothness and strength of the gearing (HAGANE Gear), efficient power transmission (X-SHIP) and the incredibly rigid reel body (HAGANE Body) creates the heart of the concept. The more you use it, the more you realize the value of HAGANE.
HAGANE Gear:
Highly durable cold-forged aluminum drive gear
With amazing strength and durability, the HAGANE Gear is at the very heart of the reel.
Shimano, through the application of state-of-the-art technologies, gives you the long-lasting smoothness and pleasure that you feel when you first use a reel, over and over again.
No cutting work is applied to the teeth of the drive gear. Instead the entire surface is calculated in minute detail by special 3D design and then formed by Shimano’s cold forging technology. The result is assured resilience.
It’s the fruit of Shimano’s inexhaustible pursuit for durability; the strength and power of forged metal continues to represent the fundamental concept of Shimano reels.
X-SHIP:
The Embodiment of smoothness
The X-SHIP system gives reels increased gearing efficiency and power, eliminating twist and rotor flex. The result is powerful and silky smooth cranking by efficiently and effectively transmitting input power.
HAGANE Body:
Metal body with extreme rigidity
The HAGANE Body is a metal reel body with high rigidity. The body stiffness and impact resistance virtually eliminates body flexing. The result transforms the angler’s actions directly into cranking power. It’s efficiency through strength.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Ball Bearings | 4 S-ARB |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Weight (G / Oz) | 440 g – 15.5oz |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 10kg / 22lbs |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 78 cm / 31 inch |
| Gear Ratio | 4.6:1 |
| Line Capacity Braided (Mm/M Or Lbs/Yds) | lb/yds: 20-245 / 30-225 / 40-175 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.33/200 0.37/150 0.405/130 lbs/yds: 10/240 12/195 14/165 |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 5000 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.44 |







Reviews
There are no reviews yet.