Shimano Stella FI – Front drag reel 3000 HG
811,34$
Quick Overview
Pride and Joy – the New Stella, a mechanical piece of Art!
Features
Gear Ratio: 5.8:1
Line Capacity mm/m: 0,25-210 / 0,30-130 / 0,35-100 lb/yds: 6-210 / 8-155 / 10-130
Line Retrieve: 89 cm / 35 inch
Weight: 265 g – 9.3oz
Bearings: 13 S-ARB
Description
The New Stella
Shimano Stella is known throughout the world. It is one of anglings most iconic reels, the flagship of Shimano. But Stella is so much more than just engineering excellence.
Stella has a history and it has soul. It delivers enjoyment on so many levels. To some just owning a Stella is enough. The pride, the passion, it defines you as an angler in more ways than words ever could, and to use Stella delivers unrivalled pleasure.
The new Stella is now ready for the next generation. Own it with pride and use it with joy… after all you deserve it!
Stella Freedom
The outstanding design and engineering of the new Stella gives you the freedom to fish how you want.
Lightweight, sensitive, powerful and strong, Stella is a joy to use and combines all of the qualities you need for fishing at the highest performance level.
Stella Emotion
Stella is more than just an amazing piece of engineering. It is a reel that defines who you are as an angler.
Technically brilliant and aesthetically beautiful, to use a Stella is a joy only those who own one can fully appreciate.
Stella Excitement
The excitement and joy you feel when fishing with Stella is an experience you will never forget.
Engineering perfection makes fish-playing so precise, responsive and enjoyable you will never forget your first fish on the new Stella
Stella Design and Innovation
Hidden beneath the graceful, flowing lines of the new Stella is a combination of Shimano innovation, technology and engineering brilliance that delivers unparalleled fishing performance.
Almost every component of the new Stella has been redesigned and improved. New gearing systems, bearings and even the positioning of internal components combine to produce a reel that not only feels better in your hand, it meets all of the challenges demanded of it with assured confidence
To fully appreciate the innovation of Stella you have to experience it first hand. The finesse of the rotor when energising your lures or baits, the smoothness of the drag when playing fish, the power of the gearing when it’s time to show them who’s boss.
Whilst Stella undoubtedly takes reel design, innovation and performance to a new level, it takes the joy of fishing even further and is an experience that once savoured will never  be forgotten.
Incredible Smoothness
The addition of MicroModule gear technology to the worm shaft idle gear reduces oscillation vibration. This is an incredible breakthrough in design and delivers an outstanding level smoothness without sacrificing strength or durability.
Stella has a history and it has soul. It delivers enjoyment on so many levels. To some just owning a Stella is enough. The pride, the passion, it defines you as an angler in more ways than words ever could, and to use Stella delivers unrivalled pleasure.
The enhanced smoothness results in greater sensitivity transmitted from your rod, line and lure to your hand.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Ball Bearings | 13 S-ARB |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Weight (G / Oz) | 265 g – 9.3oz |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 11 kg – 24.0lbs |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 89 cm / 35 inch |
| Gear Ratio | 5.8:1 |
| Line Capacity Braided (Mm/M Or Lbs/Yds) | 6-230 / 8-170 / 10-140 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.25-210 / 0.30-130 / 0.35-100 lb/yds: 6-210 / 8-155 / 10-130 |
| Reel Size Range | medium |
| Reelsize | 3000 HG |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.25 |







Reviews
There are no reviews yet.