Shimano Stella SW-B – Heavy Duty Saltwater reel 5000 HG
763,75$
Quick Overview
The strongest fixed spool reel from Shimano, which combines robustness and smoothness to perfection.
Features
Gear Ratio: 5.7:1
Line Capacity mm/m: 0,33-200 / 0,37-150 / 0,405-130 lb/yds: 10-240 / 12-195 / 14-165
Line Retrieve: 96.52 cm / 38 inch
Weight: 435 g – 15.34oz
Bearings: 14 S-ARB
Description
The new Stella SWB Spinning Reel
The new STELLA SW wins fierce battles through high-level integration of ‘power’ and ‘smoothness’.
Catch the fish of your dreams!
Lever drag performance in a spin reel the ‘game’ has changed forever! Big game fish have a knack of handing inferior reels back in pieces, so Shimano has made every effort to ensure that the new Stella SWB series are as tough, functional and battle-ready as can be. The bigger the fish, the faster it swims, the higher it jumps, the more the Stellas like it.
And no more does ‘strength’ have to equate to ‘weight’. Consequently, we have the use of High Rigidity Aluminium in the body, which won’t twist or warp, and keeps features like X-Ship, which through its precision-cut gears and increased bearing support increases cranking power. An incredible 14 SA-RB bearings, a more rigid aluminium handle, and a one-piece aluminium shaft with stainless steel core help immeasurably in this regard, and provide more power under load.
When you have a massive dogtooth, southern bluefin tuna, giant trevally or blue marlin hooked up and disappearing over the horizon or aiming for the bottom of the ocean, the X-Tough Drag, with increased washer size and Coil Wave Spring continues to deliver drag consistency at every setting and for the full duration of the fight. The most extreme of fishing conditions and situations is where the Stella SWBs demonstrates their thoroughbred lines.
X-Shield and X-Protect gasket and rubber seals keep saltwater intrusion at bay, no matter how badly you the angler might be getting slammed! Casting heavy and high resistance lures like metal jigs, stick baits and poppers long distances with accuracy and efficiency has never been easier, thanks to a combination of X-Rigid rotor, SR one-piece titanium bail arm wire, as well as a SW Diamond Like Carbon bail roller to cut down heat build-up. The only reason why there are no better spin reels than the Stella SWBs is because Shimano haven’t invented them yet!
• X-Touch Drag, with its dramatically enhanced smoothness, control and toughness anticipates the vigorous speed of Blue-Fin Tuna and Giant Tuna
• X-SHIP enhances power transmission through the gear. This results in increased cranking power with extremely smooth feel
• X-Shield & X-Protect combine to provide extreme water resistance in the harshest conditions
• The Power Aluminum Body, X-Rigid Rotor, X-Rigid Body and X-Rigid Handle combine to provide ultimate rigidity & eliminate loss of power caused by reel flex
• Propulsion Line Management System: Propulsion Spool Lip, SR One-Piece Bail Wire, Power Roller IV Oversized Roller with Overflange for the Ultimate in Line Protection, Redesigned Bail Trip, S-Arm Cam
• Aero Wrap II Oscillation
• Paladin Gear Durability Enhancement with Low Wear Rate Pinion Gear
• Cold Forged Aluminum Spool: Proprietary Coating on Spool Lip is harder than a Ti coated Stainless Steel Spool Lip, Ceramic Coating on entire spool for extreme corrosion resistance
• Diamond-Like Carbon (DLC) Coating on Line Roller
• S A-RB Bearings (Shielded A-RB)
• Manual Trip Bail
• Super Stopper II
• Stopperless Design (No Anti-Reverse Switch)
• Septon Handle Grip – On models 10,000 and up
• Direct Drive Mechanism (Thread-In Handle Attachment)
• Fluidrive II
• Dyna-Balance
• Approved for use in Saltwater
• Rated for use with PowerPro, Fluorocarbon and Mono lines
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Ball Bearings | 14 S-ARB |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left |
| Weight (G / Oz) | 435 g – 15.34oz |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 13 kg – 29 lbs |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 96.52 cm / 38 inch |
| Gear Ratio | 5.7:1 |
| Line Capacity Braided (Mm/M Or Lbs/Yds) | lb/yds: 20-245 / 30-225 / 40-175 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.33-200 / 0.37-150 / 0.405-130 lb/yds: 10-240 / 12-195 / 14-165 |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 5000 HG |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.44 |







Reviews
There are no reviews yet.