Shimano Super GT RD Spinning reel with fighting drag 2500
110,20$
Quick Overview
The iconic Super GT has been updated with some exciting new features.
Features
Gear Ratio: 5.0:1
Line Capacity mm/m: 0,18-290 / 0,20-240 / 0,25-160 / 0,30-105 lb/yds: 6-200 / 8-140 / 10-120
Line Retrieve: 82 cm / 32.3 inch
Weight: 290 g – 10.3oz
Bearings: 3 Shielded Stainless Steel + 1 roller bearing
Description
Super GT RD
The iconic Super GT has been updated with some exciting new features. The fabulous Fightin’ Drag system is complimented with other unique features such as AR-C spool, Aero Wrap II and a lightweight yet durable XT-7 body material. The sleek cosmetics of the Super GT hide great power, this power comes from precision engineering which includes zinc diecast gear and the use of high torque 5.0:1 (2500 size) and 4.8:1 (4000 size) gear ratios. Three shielded stainless steel ball bearings and a roller bearing encourage super smooth running and a single machined aluminium handle delivers great winding power. The Super GT is available in both 2500 and 4000 sizes meaning there is a Super GT to suit many styles of angling from lure work for predatory species through to all styles of float and feeder fishing.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 290 g – 10.3oz |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Line Cap. Sparespool Monofil (Mm/M And Lbs/Yds) | mm/m: 0.18-290 / 0.20-240 / 0.25-160 / 0.30-105 lb/yds: 6-200 / 8-140 / 10-120 |
| Sparespool Size | 2500 |
| Sparespool | 1 x Aluminium |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | fighting drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 3+1 |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 2.5 kg – 5.5 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 82 cm / 32.3 inch |
| Gear Ratio | 5.0:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.18-290 / 0.20-240 / 0.25-160 / 0.30-105 lb/yds: 6-200 / 8-140 / 10-120 |
| Reel Size Range | medium |
| Reelsize | 2500 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.32 |







Reviews
There are no reviews yet.