SHIMANO Sustain AX, 2 parts, Spinning fishing rod 2.74m / 28g – 84g
179,33$
Quick Overview
The new Sustain is improved on all aspects: the blank construction, action, reel seat and weight.
Features
Length: 2.74 meter / 8.99 feet
Casting Weight: 28-84 gram / 0.99-2.96 ounce
Parts: 2, Guides: 9
Weight: 190 gram / 6.70 ounce
Transport length: 142 centimeter / 4.66 feet
Description
The new Sustain is improved on all aspects: the blank construction, action, reel seat and weight.
The new Sustain has features like Hi-Power X blank construction and the Ci4+ reel seat, making it a very modern and technically advanced rod.
The Sustain is developed for all-round predator fishing.
The action of the rod is extra fast; this means it’s a stiff blank which recovers very fast.
This is an advantage for predator fishing techniques where the angler gives the right action to the lure (twitching, jigging, jerking).
The rods are designed to be sensitive, light and very strong.
The Hi-Power X blank removes blank twist and adds stiffness and a lot of power to the rod.
This provides the angler a lot of control in casting, working a lure and fighting a fish.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.74m / 8.99ft |
| Length In Meter | 2.74 |
| Castingweight In G / Oz | 28-84g / 0.99-2.96oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 142cm / 4.66ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.19 |







Reviews
There are no reviews yet.