Shimano Torium HG-A L, Multiplier reel with star drag, left hand 30
198,08$
Quick Overview
The motion of a new generation! The Shimano design makes this fishing reels distinctive!
Features
Gear Ratio: 6.2:1
Line Capacity lbs/yds: 25-420 / 30-350 / 40-260
Line Retrieve: 117 cm / 46 inch
Weight: 560 g – 19.8oz
Bearings: 3 S-ARB + 1RB
Description
Form follows performance.
The lightweight Torium is a solidly-built star-drag saltwater reel perfect for live bait or bottom-fishing applications. Packed with features like Super Stopper, Cross Carbon Drag, A-RB (Anti-Rust Bearings) and High Efficiency Gearing (HEG), the Torium has it where it counts.
The new Shimano Torium HGAL now also as left handed version, is a powerful compact saltwater conventional reel that is packed with features and the durability demanded by saltwater anglers. This reel is a standout performing saltwater fishing reel for a variety of species from inshore striped bass and bottom fishing to deep water wrecks to bluewater live bait fishing and jigging. It offers excellent castability!
The Shimano Torium HGAL Series features a “cross carbon drag” offering more max drag (24-lbs, 2-lbs more than the old dartanium drags) and better long term performance with super smooth and consistent high drag pressures. The New Torium HGAL has the same high speed 6.2:1 HEG (high efficiency gearing) for fast yet powerful cranking with amazing leverage. It also has the same rock solid Super Stopper anti-reverse utilizes a one-way clutch roller bearing that eliminates back play and provided the angler with instant hook setting power. Even though the Torium HGA has a stylish new handle with an ergonomic grip, Shimano also kept the angler favorite multi-position handle feature.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 560 g – 19.8oz |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | star drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left |
| Ball Bearings | 3 S-ARB + 1RB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 11 kg – 24.0 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 117 cm / 46 inch |
| Gear Ratio | 6.2:1 |
| Line Capacity Braided (Mm/M Or Lbs/Yds) | 50-1015 / 65-515 / 80-415 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | lbs/yds: 25-420 / 30-350 / 40-260 |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 30 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 1.0 |







Reviews
There are no reviews yet.