Shimano Tranx A, Baitcast reel with star drag 300
257,68$
Quick Overview
The totally new Tranx is designed as a ‘working machine for big fish’.
Features
Gear Ratio: 5.8:1
Line Capacity mm/m: 0.30/235
Line Retrieve: 75cm / 29.53 inch
Weight: 330g / 11.64oz
Bearings: 5 Shielded A-RB & 1 roller bearing
Description
The totally new Tranx is designed as a ‘working machine for big fish’.
It’s a heavy duty low profile baitcasting reel which is the only one of it’s kind in the Shimano EU range.
It’s a very strong, durable and reliable reel which is suitable for both fresh and salt water purposes.
These kind of reels are often used for fishing with heavy and big lures for big fish.
The Tranx is made for this job and that’s why it’s not one of the lightest with it’s 330 grams.
The Tranx can be perfectly used for freshwater pike fishing with heavy lures like jerkbaits, big crankbaits and spinnerbaits with weights well over 100 grams.
For saltwater, the Tranx can be used for baitcasting the same kind of lures, but will be more popular for jigging or lifebait purposes for big and hardfighting sea fis
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 330g / 11.64oz |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | star drag |
| Handle | Double handle |
| Hand Orientation | right |
| Ball Bearings | 5 Shielded A-RB & 1 roller bearing |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 10kg / 22.05 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 75cm / 29.53 inch |
| Gear Ratio | 5.8:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.30/235 |
| Reel Size Range | medium |
| Reelsize | 300 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.330 |







Reviews
There are no reviews yet.