Shimano Ultegra 3500 XSD Comp, Big Pit Surfcasting reel with instant drag system
164,82$
Quick Overview
The all new Ultegra 3500 XSD Comp. will immediatly catch the eye of the avid surf angler
Features
Gear Ratio: 4.3:1
Line Capacity mm/m: 0.20/200m
Line Retrieve: 103cm / 40.55 inch
Weight: 645g / 22.75oz
Bearings: 1 S-ARB + 3 S SUS & 1 RB
Description
SHIMANO ULTEGRAÂ 3500 XSD Comp.
The all new Ultegra 3500 XSD Comp. will immediatly catch the eye of the avid surf angler because of the major improvement in cosmetics. In addition to the new Ultegra reel itself the package is equipped with 1 extra spool and 4 line reducers (2×10.000/2×3.500). The extra spool in combination with the 4 line reducers gives the surf cast angler  the opportunity to fish with different types of lines and respective line capacities according to the actual circumstances. Tightening the Instant drag until fully locked  prevents any spool slip on the cast and a relatively small turn of the instant drag knob sets a sensitive drag, making it suitable for the often light/thin lines used in surf cast competition fishing. Packed with unique features like X-Ship, Super Slow Oscillation, Aero Wrap II, and Instant Drag the angler can be confident to challenge the biggest saltwater fish out there.
Main Features:
X-Ship
Super Slow Oscillation (50)
Aerowrap II
Instant Drag
AR-C Spool
Line reducers (2 x 10.000 + 2 x 3.500)
Parallel Body
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 645g / 22.75oz |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 1 S-ARB + 3 S SUS & 1 RB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 20kg / 44.10 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 103cm / 40.55 inch |
| Gear Ratio | 4.3:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.20/200m |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 3500 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.645 |







Reviews
There are no reviews yet.