Shimano Ultegra FB, Spinning reel with waterproof front drag 1000 HG
111,43$
Quick Overview
The totally new Ultegra FB provides excellent efficiency and strength because of the extremely durable HAGANE gear.
Features
HAGANE Gear, “High Gear”-model
Line Capacity: 0.18mm-170m / 0.20mm-140m / 0.25mm-90m
Line Retrieve: 79cm / 31.10ft
Weight: 200g / 7.06oz
Waterproof drag
Description
The totally new Ultegra FB provides excellent efficiency and strength because of the extremely durable HAGANE gear.
The Coreprotect feature provides excellent water resistance without creating a heavy rotation feeling.
There are three key areas in the Ultegra FB that require protection; the roller clutch, the body, and the line roller.
The new Ultegra also features G Free Body technology which has been developed by Shimano to shift the reel’s center of gravity closer to the rod.
By moving the center of gravity closer to the anglers hand position, the G Free Body helps to reduce fatigue and enhance casting comfort. The stiff XT-7 body create the perfect protection and support for the HAGANE gear, X-Ship system, and shielded A-RB bearings to work to their maximum effect and efficiency.
The all new Ultegra FB is an eye-catching reel which is engineered to be reliable and longlasting due to the incorporation of Shimano’s HAGANE gear, Coreprotect, and G Free Body.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 200g / 7.06oz |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Sparespool | no sparespool included |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 1 S A-RB + 4 BB + 1 RB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 3kg / 6.61 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 79cm / 31.10ft |
| Gear Ratio | 6.0:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | 0.18mm/170m 0.20mm/140m 0.25mm/90m |
| Reel Size Range | small |
| Reelsize | 1000 HG |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.200 |







Reviews
There are no reviews yet.