SHIMANO Vengeance AX Float, 10-30g, 3 parts, Float fishing rod 3.6m
€ 73,00
Quick Overview
The new Vengeance float rod has strong yet light- and thin blank with a lot of backbone to target a wide array of fish.
Features
Length: 3.6meters
Casting Weight: 10-30gram
Weight: 210gram
Parts: 3, rings: 9
Transport Length: 124centimeter
Description
The new Vengeance float rod has strong yet light- and thin blank with a lot of backbone to target a wide array of fish.
This rod is very suitable for handling all sorts of coarse fish like bream and roach as well as smaller carp.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.6m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.6 |
| Castingweight In G / Oz | 10-30g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 124cm / 4.07ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.21 |







Reviews
There are no reviews yet.