Shimano Vengeance AX Trout-Zander, 3 parts 5-40g – Trout rod, Zander rod 3 m / 9,84 ft, CW: 5-40g / 0,15-1,2 oz
58,73$
Quick Overview
A perfect Allround rod! For Trout, Zander, Carp – everything is possible. To find in our Fishernator Professional Fishing Tackle Shop!
Features
Length: 3 m / 9,84 ft
Casting Weight: 5-40g / 0,15-1,2 oz
Weight: 185 g / 5.95 oz
Parts: 3
Guides: 10
Description
The sensitive tip action of this rod is ideal for fishing with small deadbaits for zander, as well as targeting trout with natural and dough baits. The sensitive tip action can make a big difference between hooking a fish and missing a bite, as early bite registration helps strike before the fish is alarmed. This well balanced range is built on a slim XT30 blank with a slim ergonomic reel seat and comfortable cork handle.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3 m / 9.84 ft |
| Length In Meter | 3 |
| Castingweight In G / Oz | 5-40g / 0.15-1.2 oz |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 105 cm / 3.45 ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.185 |







Reviews
There are no reviews yet.