Shimano Vengeance Boat Slim, 2.28m, 2 parts, Boat rod 2,28 m / 12 – 20 lbs
76,14$
Quick Overview
The launch of the Vengeance family immediately captured the attention of the newcomers to the sport.
Features
Length: 2.28m / 7.48ft
Casting Weight: 12-20 lbs
Weight: 223g / 7.87oz
Parts: 2, Guides: 11
Transport length: 162cm / 5.31ft
Description
The launch of the Vengeance family immediately captured the attention of the newcomers to the sport.
The convenient two piece construction combines perfectly with the actions and lengths required for coastal trolling.
The blank is a combination of Geofibre mixed with XT30 carbon, and is fitted with a Shimano reel seat and Shimano Hardlite guides.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.28m / 7.48ft |
| Length In Meter | 2.28 |
| Castingweight In G / Oz | 12-20 lbs |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 11 |
| Transport Length In Cm / Ft | 162cm / 5.31ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.223 |







Reviews
There are no reviews yet.