Shimano Vengeance BX Sea Bass, 2 parts, Spinning rod, Sea Bass rod 2,1 m / 10 – 50g
39,00$
Quick Overview
Shimano has followed the latest trends and created this improved version of the previous series Vengeance rods.
Features
Length: 2.10m / 6.89ft
Casting Weight: 10-50g / 0.35-1.76oz
Weight: 143g / 5.04oz
Parts: 2, Guides: 8
Transport length: 108cm / 3.54ft
Description
As fishing pressure increases and sea bass wise up, techniques change and the need for shorter and more sensitive rods becomes more important. Shimano has followed the latest trends and created this improved version of the previous series Vengeance rods. The blank is lighter and more responsive resulting in better hook-ups and increased fishing pleasure.
Blank material : XT30 Carbon
Reel seat: VSS-type
Guide type : Shimano stainless steel hardlite
Grip : EVA
Packaging : Cloth bag
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.10m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.10 |
| Castingweight In G / Oz | 10-50g / 0.35-1.76oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 108cm / 3.54ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.143 |







Reviews
There are no reviews yet.