SHIMANO Yasei Aspius, 2,7m, 8,86ft, 10-35g, 2 parts, Spinning fishing rod, YASASP27MH
138,12$
Quick Overview
The new YASEI Aspius rod has been developed to used in various techniques.
Features
Length: 2.70 meter
Casting Weight: 10-35 gramm
Transport length: 138.5 centimeter
Parts: 2, Guides: 10
Weight: 148 gramm
Description
The new YASEI Aspius rod has been developed to used in various techniques. Pefectly suitable for all bank anglers targeting this unique predator. Thanks to the fast action and its’ strong backbone the YASEI Aspius is great for distance casting. Whether you will be fishing with cranks, spinners or twitchbaits, this rod will be satisfying to fish with.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 10-35g / 0.35-1.23oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 138.5cm / 4.57ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.15 |







Reviews
There are no reviews yet.