SHIMANO Yasei LTD Power Finesse, 2,15m, 7,05ft, 7-21g, 2 parts, Spinning Fishing Rod, YASLTDPF215MLP
306,89$
Quick Overview
The best of the best for the predator angler.
The very best Japanese rod designing technology is used to create the ultimate high-end specialist pike, zander and perch rods.
Features
Length: 2.15 metres
Casting Weight: 7-21 grams
Weight: 108 grams
Parts: 2, Guides: 8
Transport length: 137 centimetres
Description
Yasei: The best of the best for the predator angler.
The very best Japanese rod designing technology is used to create the ultimate high-end specialist pike, zander and perch rods.
The Yasei LTD is designed for high-level and demanding Anglers. It is designed to catch monster-sized prey!
It is extremely powerful but at the same time very light.
Target fish: Perch, Aspius, Zander and Pike
Features:
Designed specifically to handle reaction lures which cover vast amounts of water, perfect for a wide variety of small to medium hardbaits
Spiral X Core and Nanopitch regular-fast action blank construction for hidden strength to control powerful fish
The special curve progression of the rod always ensures the optimal line tension so you don’t lose your bite
Fuji SiC K-type guides for faultless performance
Carbon Monocoque combined with Cork handle with custom Ci4+ Perfection reel seat
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.15m / 7.05ft |
| Length In Meter | 2.15 |
| Castingweight In G / Oz | 7-21g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 137cm / 4.49ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.11 |







Reviews
There are no reviews yet.