SHIMANO Aero X7, Distance Feeder 3.96m
394,53$
Quick Overview
The AERO x7 range is a completely newly developed range of rods for coarse/match angling.
Features
Length: 3.96meters
Casting Weight: 0-120gram
Weight: 298gram
Parts: 5, rings: 14
Transport Length: 140centimeter
Description
The AERO x7 range is a completely newly developed range of rods for coarse/match angling. Every rod in this range has been tested over and over again by a team of pro-staff and product developers in order to get the perfect blank actions, balance, responsiveness, strength, guide setting and quiver tip actions. This resulted in the ultimate feeder rods series for competition anglers who are demanding only the very best of their material. The rods have been developed until perfection and contain some very unique features which will make the difference for the angler.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.96m / 12.99ft |
| Length In Meter | 3.96 |
| Castingweight In G / Oz | 0-120g |
| Parts/Sections | 5 |
| No Of Guides | 14 |
| Transport Length In Cm / Ft | 140cm / 4.59ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.3 |







Reviews
There are no reviews yet.