SHIMANO Aernos AX, 4,2m, 13,78ft, 0-20g, 3 parts, Match rods, feeder rods, ARNSAX42F
€ 99,50
Quick Overview
The rods from the revised Aernos Match and Feeder series come up with a strong and sensitive blank that is fully in tune with the drill.
Features
Length: 4,2meters
Casting Weight: 0-20gram
Weight: 181gram
Parts: 3, rings: 16
Transport Length: 144centimeter
Description
The rods from the revised Aernos Match and Feeder series come up with a strong and sensitive blank that is fully in tune with the drill. The perfect choice for all-round feeders and match fishing on all types of water. • Enormously improved blank: The XT60 blank was reinforced with NANO material (blank 35% stronger than the previous model!) • Significantly lighter than the previous model • Feeder rods come with different tips for different areas of application
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 4.2m / 13.78ft |
| Length In Meter | 4.2 |
| Castingweight In G / Oz | 0-20g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 16 |
| Transport Length In Cm / Ft | 144cm / 4.72ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.18 |







Reviews
There are no reviews yet.