DAIWA BALLISTIC X BAITCAST, 2 parts, Baitcast rod, EVA handle 2.1m / 7g – 21g
104,00$
Quick Overview
With the Ballistic X Baitcastruten DAIWA offers two very versatile fishing rods.
Features
Equipped with Triggergrip
casting weight: 7-21 g
Length: 2.10 m / Transport length: 111 cm
Parts: 2, Rings: 10
Weight: 125 grammes
Description
With the Ballistic X Baitcastruten DAIWA offers two very versatile fishing rods. The light and extra fast blanks are suitable for twitching hardbaits such as small to medium poppers and plugs, but also for jigging and vertical fishing.
The well balanced HVF carbon fiber blanks are pleasantly balanced in the hand, react quickly in the drill and throw very far and precisely thanks to the X45 carbon fiber construction.
High-quality equipped with Fuji roll holder and Fuji O-rings, the Ballistic X Baitcastruten are available at an excellent price-performance ratio.
HVF® carbon fiber blank
X45® carbon fiber construction
V-Joint® plug-in connection
High-quality EVA handle
Fuji® roll holder
Fuji® O-rings
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 7-21g / 0.25-0.74oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 111cm |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.13 |







Reviews
There are no reviews yet.