DAIWA Exceler Spin, Spinning Rod, 11664-210-00 2.4m / 10g – 40g
77,30$
Quick Overview
With the Exceler series, Daiwa offers a comprehensive range of classic spinning fishing rods and fishing rods designed for specific uses.
Features
Length: 2.4 metres, 7.87 feet
Casting weight: 10-40 grams, 0.35-1.41 ounces
Weight: 150 grams, 5.29 ounces
Parts: 2, Guides: 8
Transport length: 124 centimetres
Description
Daiwa Exceler Spin fishing rods
With the Exceler series, Daiwa offers a comprehensive range of classic spinning fishing rods and rods designed for various uses.
These rods are made with a Premium HMC+ carbon fibre material.
This has enabled the design of a very slim rod, which has a harmonic action.
These fishing rods feature high quality components, including lightweight titanium oxide guides with slim inlays, and an AAA grade natural cork handle.
These features significantly contribute to the pleasant balance of these rods.
Technological characteristics
HMC+ carbon fibre blank
Upside down carbon surface
AAA cork handle
Fuji reel seat
Titanium oxide guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 10-40g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 124cm / 4.07ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.15 |







Reviews
There are no reviews yet.