CORMORAN BULL FIGHTER PICKER, 4 parts, picker rod 2.7m / 9 Ringe
38,54$
Quick Overview
The Bull Fighter picker rods are so strong that they can even be fished with light, unencumbered feed baskets, whether in still water or in flowing water with light currents.
Features
Length: 2.70 meters
litter weight: 5-30 g
Transport length: 138/ centimeters
Parts: 2+2 , Rings: 9
Weight: 125 grams
Description
The Bull Fighter picker rods are so strong that they can even be fished with light, unencumbered feed baskets, whether in still water or in flowing water with light currents. On the other hand they are designed so sensitive that even the finest bites are indicated.
Equipped with screw-down reel holder, titanium oxide rings, slim EVA handle and 2 glass fiber quiver tips.
IM6 carbon fiber blank
High quality EVA handle
Screw-down reel holder
titanium oxide rings
Fabric sheathing
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 5-30g / 0.18-1.06oz |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 138cm / 4.53ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.13 |







Reviews
There are no reviews yet.