ABU GARCIA Tormentor Spin, Spinning Fishing Rod 2.74m / 20g – 60g
€ 29,70
Quick Overview
The Tormentor rods are a new series of rods in the Abu range.
Features
Length: 2,74meters
Casting Weight: 20-60gram
Weight: 200gram
Parts: 2, rings: 8
Transport Length: 142centimeter
Description
The Tormentor rods are a new series of rods in the Abu range. Thin, moderate-fast actioned and available in both 2pc and travel sizes. Ideal rod for all round spinning and predator fishing, for a very affordable price!
Powerful 24T Carbon construction
Slim blanks with semi-progressive action
Quality LTS SIC guides
Premium grade cork handle
Ergonomic reel seat with trendy appearance
Delivered in luxury rod sleeve
Additional information
| Brand | ABU GARCIA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.74m / 8.99ft |
| Length In Meter | 2.74 |
| Castingweight In G / Oz | 20-60g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 142cm / 4.66ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.2 |







Reviews
There are no reviews yet.