BERKLEY FireFlex Spinning, 2 parts, Spinning Fishing Rod 2.4m / 10g – 35g
41,79$
Quick Overview
The Berkley FireFlex series combine Traditional looks with high end features.
Features
Length: 2.4meters
Casting Weight: 10-35gram
Weight: 160gram
Parts: 2, rings: 2
Transport Length: 124centimeter
Description
The Berkley FireFlex series combine Traditional looks with high end features. Berkley FireFlex rods are the right choice for anglers who are looking for an affordable fast action spinning rod. The strong Ultra Smooth Guides will provide smooth casting with minimum friction, Using both Standard and Superlines. All rods in the series are built with High Modulus Carbon and will deliver the Power and Sensitivity needed to register any bite and land any fish targeted. The EVA split handle design has great looks and perfect grip.
Fast action
Dual Cork split handle
Classic design
KÂ design LT guides
High value for money
Additional information
| Brand | BERKLEY |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 10-35g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 2 |
| Transport Length In Cm / Ft | 124cm / 4.07ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.16 |







Reviews
There are no reviews yet.