CORMORAN BLACK MASTER JIGGERSPIN, Spinning rod 2.7m / 8g – 35g
€ 37,60
Quick Overview
The Black Master Jiggerspin have a very nice tip action typical of jigging. Ideal for perch, trout and Co.
Features
Spinning rod
Length: 2.70 meter
Casting weight: 8-35 gram
Transport length: 140 centimeter
Parts: 2, Guides: 8
Description
Specially developed for light to medium-heavy fishing with jig baits. The Black Master Jiggerspin have a very nice tip action typical of jigging. Ideal for perch, trout and Co.
In addition to the cork handle, the lightweight SiC single gang and the solid, functional Sensi-Touch reel seat holder, the equipment package of the Black Master rods also includes a cloth case that secures the rod parts during transport protects.
SM20 carbon fiber blank
High quality cork handle
Functional screw reel seat
SiC rings
Hook holder
Cloth sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 8-35g / 0.28-1.23oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 140cm / 4.62ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.22 |







Reviews
There are no reviews yet.