CORMORAN Seacor Bat Jig and Pilk, 40-100g, 2 parts, Pilk Fishing Rod 2.4m
50,72$
Quick Overview
Super light and modern sea rod with a very fast action and sensitive tip for fishing with soft lures and smaller perks.
Features
Length: 2.4meters
Transport Length: 127centimeter
Weight: 225gram
Casting Weight: 40-100gram
Parts: 2, rings: 7
Description
Super light and modern sea rod with a very fast action and sensitive tip for fishing with soft lures and smaller perks. The Jig & Pilk also cuts a fine figure as a light pilk rod.
The power blank made of high-modulus carbon is designed for high loads and impresses with its slim diameter and irrepressible power – thanks to the high-modulus carbon fiber used, which is also responsible for the fast action of these rods. Equipped with SiC rings and robust screw reel seat.
Exclusive design
High-modulus carbon fiber blank (HMC)
Power blank construction
Reliable plug connection
Grip sympathetic EVA handle
Robust screw reel seat
SiC rings, perfect for braided lines Fabric sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 40-100g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 127cm / 4.17ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.23 |







Reviews
There are no reviews yet.