Daiwa Seahunter X, 2 parts, Jigging rod, Sea trout rod 2,70 m / 100 – 200g / Pilk
€ 39,90
Quick Overview
The ideal choice for fishing at the Baltic or North Sea and as light tackle for application in Norway and Iceland.
Features
Length: 2.70m / 8.86ft
Casting Weight: 100-200g / 3.53-7.06oz
Weight: 286g / 10.09oz
Parts: 2, Guides: 6
Transport length: 139cm / 4.56ft
Description
With the Seahunter X series Daiwa offers a series of premium
carbon fiber rods at an outstanding price-performance ratio.
All rods are equipped with a spigot-joint for an optimal bending
curve and feature a natural cork handle.
The equipment, which
is exceptional within this price-range, is completed by seawaterresistant
solid double leg guides.
The Seahunter X jigging rod offers high power reserves in combination with
a softer tip to reduce the threat of losses during the fight. The ideal choice
for fishing at the Baltic or North Sea and as light tackle for application in
Norway and Iceland.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.70m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.70 |
| Castingweight In G / Oz | 100-200g / 3.53-7.06oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 139cm / 4.56ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.286 |







Reviews
There are no reviews yet.