DAIWA Ballistic LTD Light Spin, 2 parts, Spinning fishing rod 2.1m / 7g – 21g
113,75$
Quick Overview
The Jiggerspin models from Ballistic Ltd are specially designed for light to medium-weight fishing with soft lures.
Features
Length: 2.1meters
Casting Weight: 7-21gram
Weight: 120gram
Parts: 2, rings: 8
Transport Length: 111centimeter
Description
The Jiggerspin models from Ballistic Ltd are specially designed for light to medium-weight fishing with soft lures.
The pronounced, fast tip action of these special fishing rods enables the exact scanning of water structures with soft lures on the jig hook or systems such as the Carolina rig and the dropshot montage. Predatory perch, pikeperch or pike can suck in the bait perfectly and the angler acknowledge the tock with one effective stroke.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 7-21g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 111cm / 3.64ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.12 |







Reviews
There are no reviews yet.