DAIWA Ballistic LTD Light Spin, 2 parts, Spinning fishing rod 2.2m / 20g – 60g
€ 107,00
Quick Overview
The Ballistic Ltd with 20-60g is equipped with an Extra-Fast Taper Blank.
Features
Length: 2,2meters
Casting Weight: 20-60gram
Weight: 145gram
Parts: 2, rings: 8
Transport Length: 119centimeter
Description
The Ballistic Ltd with 20-60g is equipped with an Extra-Fast Taper Blank. The characteristics of this rod are described by a tip action in the upper quarter corresponding to the casting weight, followed by an extremely stiff backbone.
The action of the blank plays its advantages in uncompromising twitching of hardbaits, fishing deep crankbaits and aggressive jigging Heavy rubber fish from!
HVF carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
V-Joint connector
Seaguide Zirconia rings
Fuji TVS reel seat
High quality EVA handle
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.2m / 7.22ft |
| Length In Meter | 2.2 |
| Castingweight In G / Oz | 20-60g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 119cm / 3.9ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.15 |







Reviews
There are no reviews yet.