Daiwa Freams, 5-35g, 2 parts, Sea trout rod 2,90 m / 5 – 35g
€ 134,00
Quick Overview
The Freams has been especially designed for fishing for sea trouts.
Features
Length: 2.90m / 9.51ft
Casting Weight: 5-35g / 0.18-1.23oz
Weight: 140g / 4.94oz
Parts: 2, Guides: 9
Transport length: 149cm / 4.89ft
Description
The Freams series has been especially designed for fishing for sea trouts.
The extremely lightweight and fast blank (3.05m – 155g!) features an exceptional handling and enables permanent fatigue-free fishing. The tip section fully loads during the cast and catapults spoons from 20g to 30g to extremely long distances.
The handle section offers enough power reserves to tire even big specimen.
The V-Joint spigot joint in combination with the X45 blank construction cares for an optimal bending curve and targeted casts.
HVF® carbon fiber blank
X45® carbon fiber construction
V-Joint® put-over joint
Exlusive DAIWA® reel seat
EVA handle
Exclusive transportation holdall
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.90m / 9.51ft |
| Length In Meter | 2.90 |
| Castingweight In G / Oz | 5-35g / 0.18-1.23oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 149cm / 4.89ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.140 |







Reviews
There are no reviews yet.