DAIWA Morethan Branzino AGS, 2 parts, Spinning Rod 2.84m / 7g – 35g
1.352,35$
Quick Overview
The latest manufacturing technology for the highest quality predator rods
Features
Length: 2.84 metres, 9.32 feet
Casting Weight: 7-35 grams, 0.25-1.23 ounces
Weight: 148 grams, 5.22 ounces
Parts: 2, Guides: 9
Transport Length: 146 centimetres, 4.79 feet
Description
Morethan Branzino AGS
The latest manufacturing technology for the highest quality predator rods
Morethan is a synonym for the most modern technology in rod design and for high quality manufacturing processes.
And Daiwa only uses the best rod components.
With the current rods of the Morethan Branzino AGS series, Daiwa has created special rods which meet the highest expectations.
Daiwa uses advanced technologies, such as Super Compile X carbon fibre, 3DX carbon fibre material, X45 carbon fibre construction, Nanoplus material and ultra lightweight AGS carbon fibre guides.
These technologies create fishing rods which are fast, distortion proof, very lightweight and well balanced.
The Morethan Branzino AGS rods instantly recoil to the starting position after the cast, and this enables extremely long and accurate casts.
And the strong backbone in combination with the fast and sensitive tip action ensures security and supremacy during the fight with strong and large fishes.
All Morethan Branzino AGS fishing rods are made by Daiwa in Japan, using the highest quality standards.
Technological characteristics
Super SVF Compile X carbon fibre blank
X45 carbon fibre construction
Nanoplus carbon
3DX 3D Cross carbon fibre surface
Super Multi Taper
Micro Pitch Taping
V Joint spigot joint
Japanese Hard EVA handle material (The Shadshaker Model, 11105271, has a cork handle)
Original Daiwa reel seat
AGS carbon fibre guides
Fuji Titanium SiC tip guide
Padded transportation holdall
Made in Japan
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.84m / 9.32ft |
| Length In Meter | 2.84 |
| Castingweight In G / Oz | 7-35g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 146cm / 4.79ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.15 |







Reviews
There are no reviews yet.