DAIWA Ninja X SF Spin, 3 parts, Spinning fishing rod, 11207-195-00 1.95m / 5g – 18g
49,33$
Quick Overview
Ninja X SF fishing rods have been developed for anglers who need a rod with a short transportation length, but who don’t want to lose out on the rod’s desirable characteristics.
Features
Length: 1.95m
Casting Weight: 5-18g
Weight: 90g
Parts: 3, rings: 8
Transport Length: 85cm
Description
Daiwa Ninja X SF Spin
Ninja X SF fishing rods have been developed for anglers who need a rod with a short transportation length, but who don’t want to lose out on the rod’s desirable characteristics.
And thanks to the Ninja X SF’s telescopic handle section, Daiwa has managed to design exactly this kind of rod. As a result, it has a fast and even action despite its shorter transportation length.
The guide ring at the tip of the fishing rod also features a small area of orange varnish. This enables good bite detection even under difficult light conditions.
Due to their short transport size, these rods can be carried easily on a bicycle or on the train.
And this means that they are perfect to use at waters that are difficult to access.
Technological features
HVF carbon fibre blank
Thin and lightweight blank design
Brading X handle section
Camouflage EVA handle
Titanium oxide guides
Transportation holdall
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.95m / 6.4ft |
| Length In Meter | 1.95 |
| Castingweight In G / Oz | 5-18g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 85cm / 2.79ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.09 |







Reviews
There are no reviews yet.