DAIWA NINJA X SPIN, 2 parts, spinning rod 2.1m / 5g – 20g
41,21$
Quick Overview
The successful DAIWA spinning rod series in a new design and with a well-tried price-performance ratio.
Features
Length: 2.10 m
casting weight: 5-20 g
Transport length: 110 cm
Parts: 2, Rings: 7
Weight: 118 grams
Description
The successful DAIWA spinning rod series in a new design and with a well-tried price-performance ratio. The thin HVF carbon fibre blank is very light and balanced in the hand and offers an excellent lure feeling. The classic Ninja X Spin with tip action is designed as a real all-round spinning rod. The Ninja X Spin with tip action is designed as a real all-round spinning rod. Ideal for fishing with rubber fish, wobbler, blinker and spinner.
The hand part offers large power reserves to force even large fish in the drill safely.
HVF® carbon fibre blank
Thin and light blank construction
Brading-X Hand part
High quality cork handle
Titanium oxide rings
Transport case
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 5-20g / 0.18-0.71oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 110cm |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.12 |







Reviews
There are no reviews yet.