DAIWA Silver Creek Spin, 2 parts, Fishing Rod 235cm / 3g – 14g
90,54$
Quick Overview
The Silver Creek Ultra Light Spin rods offer sensitive and very lightweight spinning rods with spliced-in solid carbon fibre tip.
Features
Length: 2.35 metres / 92.6 inches
Casting weight: 3-14 grams / 0.11-0.49 ounces
Weight: 115 grams / 4.06 ounces
Parts: 2, Guides: 9
Transport length: 122 centimetres / 48.03 inches
Description
Silver Creek UL Spin
Spinning Rod / UL
The Silver Creek spinning rods convince by their modern design as well as premium and innovative rod components and are available at the familiarly outstanding price-performance ratio.
The Silver Creek Ultra Light Spin rods offer sensitive and very lightweight spinning rods with spliced-in solid carbon fibre tip. Due to the powerful backbone of the HMC+ carbon fiber blank, also lightweight lures can be securely presented within strong currents at streams.
Features
Action: Extra fast
HMC+ carbon fibre blank
Cork / EVA grip
Ergonomic screw reel seat
Titanium oxide guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.35m / 7.71ft |
| Length In Meter | 2.35 |
| Castingweight In G / Oz | 3-14g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 122cm / 4ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.12 |







Reviews
There are no reviews yet.