DAIWA Tournament AGS Baitcast, 2,1m, 6,89ft, 14-42g, 2 parts, Baitcast Fishing Rod, 11118-215
371,43$
Quick Overview
The Tournament AGS baitcast rod with a casting weight of 14-42g is the perfect softlure rod for fishing for pikeperch, pike and heavy perch.
Features
Length: 2.1meters
Casting Weight: 14-42gram
Weight: 115gram
Parts: 2, rings: 9
Transport Length: 110centimeter
Description
The Tournament AGS Baitcast fishing rod with a casting weight of 14-42g is the perfect softlure fishing rod for fishing for pikeperch, pike and heavy perch. The super tight and fast blank allows rubber baits to be jigged aggressively even at long distances and convey the tock of the bite clearly and without delay. The action of these blanks is also ideal for the use of crank and twitch baits!
SVF Nanoplus carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
V-joint tenon connection
AGS carbon fiber rings
Fuji SiC tip ring
DAIWA Air Sensor reel seat and carbon fiber grip
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 14-42g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 110cm / 3.61ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.12 |







Reviews
There are no reviews yet.