DAIWA Tournament AGS Jiggerspin, 2 parts, Jig-Spinning Fishing Rod 2.1m / 7g – 28g
407,41$
Quick Overview
The Tournament AGS Jig-Spinning fishing rods are characterized by a particularly pronounced tip action.
Features
Length: 2.1meters
Casting Weight: 7-28gram
Weight: 115gram
Parts: 2, rings: 9
Transport Length: 110centimeter
Description
The Tournament AGS Jig-Spinning fishing rods are characterized by a particularly pronounced tip action. The fishing rods are perfect for fishing for pikeperch, perch, trout and chub – the fish can perfectly suck in small and medium-sized soft lures with jig heads up to approx. 12g and you get the bite ideally!
The model with a casting weight up to 14g is the ideal perch, chub and trout rod when the fish are a bit flatter or when very light baits are to be used. Drilling fun is guaranteed at all times!
SVF Nanoplus carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
V-joint tenon connection
AGS carbon fiber rings
Fuji SiC tip ring
DAIWA Air Sensor reel seat
carbon fiber grip
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 7-28g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 110cm / 3.61ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.12 |







Reviews
There are no reviews yet.