DAM Neo Finessa and Spinning, 2 parts, Spinning rod 3 m / 20 – 60g
56,87$
Quick Overview
The Neo Spinning is the epitome of modern design coupled with high performance.
Features
Length: 3.00m / 9.84ft
Casting Weight: 20-60g / 0.71-2.12oz
Weight: 218g / 7.69oz
Parts: 2, Guides: 6+1
Transport Length: 156cm / 5.12ft
Description
The Neo Spinning is the epitome of modern design coupled with high performance.
Using high quality TC24 carbon blanks and the latest K-guides the actions of these small but dedicated spinning rod series makes each rod a pleasure to fish with.
Their white appearence will no doubt appeal to fans of streetfishing too.
High quality TC 24 carbon blanks
Ultra modern K-guides
High performance ABS-graphite reel seat
UV-protection surface treatment
Additional information
| Brand | DAM |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 24 months warranty |
| Rod Length | 3.00m / 9.84ft |
| Length In Meter | 3.00 |
| Castingweight In G / Oz | 20-60g / 0.71-2.12oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 156cm / 5.12ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.218 |







Reviews
There are no reviews yet.