MITCHELL Epic RZ Spinning, Spinning Fishing Rod 1.8m / 0g – 5g
€ 32,50
Quick Overview
Complete high-end rod range especially developed for trout fishing in all shapes and forms across Europe.
Features
Length: 1,8meters
Casting Weight: 0-5gram
Weight: 85gram
Parts: 2, rings: 7
Transport Length: 95centimeter
Description
Complete high-end rod range especially developed for trout fishing in all shapes and forms across Europe.
Designed by trout anglers for trout anglers
36T carbon thin and sensitive blank construction
Anti-tangle quality guides
Gunsmoke anodized finish on metal components
AAA grade cork handle
Additional information
| Brand | MITCHELL |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.8m / 5.9ft |
| Length In Meter | 1.8 |
| Castingweight In G / Oz | 0-5g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 95cm / 3.12ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.09 |







Reviews
There are no reviews yet.