MITCHELL Epic RZ Spinning, Spinning Fishing Rod 2.1m / 0g – 5g
38,65$
Quick Overview
Complete high-end rod range especially developed for trout fishing in all shapes and forms across Europe.
Features
Length: 2,1meters
Casting Weight: 0-5gram
Weight: 100gram
Parts: 2, rings: 7
Transport Length: 110centimeter
Description
Complete high-end rod range especially developed for trout fishing in all shapes and forms across Europe.
Designed by trout anglers for trout anglers
36T carbon thin and sensitive blank construction
Anti-tangle quality guides
Gunsmoke anodized finish on metal components
AAA grade cork handle
Additional information
| Brand | MITCHELL |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 0-5g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 110cm / 3.61ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.1 |







Reviews
There are no reviews yet.